Nasıl Yapılır?

GittiGidiyor Mağaza Nasıl Açılır?

Abone Ol 

GittiGidiyor Mağaza Nasıl Açılır?

gittigidiyor

[lwptoc width=”full” skipHeadingLevel=””]

GittiGidiyor Nedir?

GittiGidiyor, Türkiye’de e-ticaret sektöründe öncü firmalar arasında yer alıyor. GittiGidiyor ilk olarak 2001 yılında kurulan site sene 2011 olduğunda eBay tarafından satın alınıyor. Bu satın alım sonucunda eBay gibi dev bir şirketin bir parçası olmaktadır.

GittiGidiyor sitesinde kullanıcılar ve kurumlar kendi mağazalarını oluşturarak satış yapabilmekteler. Satış yapmak için mağaza oluşturmak zorunda değilsiniz. Mağaza oluşturmadan da satış yapılmaktadır.

GittiGidiyor sitesinin satış işlemini başından sonuna kadar listelemek gerekirse:

 • Kullanıcı talebi doğrultusunda bir ürünü bulur ve satın alma işlemini gerçekleştirir.
 • Ürünün ücreti GittiGidiyor şirketinin Sıfır Risk sistemi ile havuzda bekletilir.
 • Satıcı siparişi alır, kargo ile ürünü gönderir.
 • Kullanıcı kargosunu aldığı ürünün doğruluğunu onaylar ve memnun kaldığında siparişi onaylar.
 • Bu işlemler sonrasında ücret havuzdan satıcının hesabına aktarılır.

GittiGidiyor “Sıfır Risk” sistemi ile kullanıcının güvenini kazanarak, kullanıcı ve satıcı arasında bir aracılık işlemi gerçekleştirir. Kullanıcı güvenli ödeme yöntemleri ile online alışveriş yapar ve satıcıya olan güven artar. Satın alım yapan kullanıcı alışveriş sonrası ürünü yorumlama ve puanlama hakkına sahiptir. Hakkında olumlu değerlendirme alan mağazalar ve satıcılar GittiGidiyor algoritması gereği ön plana çıkarılır. Bu satışlarınıza büyük katkı sağlar.

GittiGidiyor’da Neden Mağaza Açmalısınız?

GittiGidiyor üzerinde mağaza açmanız satış yapmanız için büyük bir platformda yer almanızı sağlar. Türkiye’nin en ücra şehrinde bile olsanız son kullanıcı size ulaşabilmektedir. E-ticarete girmemiş diğer firmalardan bir adım olmanızı sağlamaktadır. GittiGidiyor’da kendi mağazanızın olmasının çeşitli avantajları vardır.

GittiGidiyor’da Mağazanızın Olmasının Avantajları

GittiGidiyor’da mağaza açılmadan satış yapılabilmektedir. Fakat mağaza açmanın avantajlarından mahrum kalmanıza neden olabilir. GittiGidiyor’da mağaza açarsanız çeşitli avantajlara sahip olabilirsiniz. Bu avantajlardan bahsetmek gerekirse:

 • Kullanıcıların daha sonra alışveriş yapmak için not alabileceği bir ismi ve logosu olan sanal mağazanız olur.
 • Ürünler hakkında tanıtım yazıları görselleri kullanabilirsiniz.
 • GittiGidiyor’un sunduğu özel mağaza paketlerinden yararlanabilirsiniz. Bu paketler ile daha fazla ürün listeleme avantajına sahip olabilirsiniz.
 • Mağaza açarak daha geniş kitlelere ulaşabilir kullanıcıların sizin ürünlerinizi olumlu puanlaması sonucu GittiGidiyor’da öne çıkabilirsiniz. Öne çıkmanız satışlarınıza olumlu ölçüde yansıyacaktır.
 • Rakip mağazaları analiz etme imkanına sahip olursunuz. Bu avantaj ile rakiplerinizi analiz edip mağazanızı nasıl şekillendirmeniz gerektiğini kafanızda oluşturabilirsiniz.

GittiGidiyor Mağaza Açmanın Dezavantajları

GittiGidiyor’da mağaza açmanın avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Bir mağaza açmadan önce bu dezavantajlara göz atmanız gerekmetedir. Bu dezavantajlardan bahsetmek gerekirse:

 • GittiGidiyor’da seçtiğiniz mağaza paketine göre aylık mağaza ücretini vermek zorunda kalırsınız. Ürün satışınız mağaza ücretinin altında kalırsa kar etmek yerine zarar edebilir zor duruma düşebilirsiniz.
 • Sattığınız ürün başına komisyon kesilmektedir. Satacağınız ürünleri komisyona oranlamalısınız. Kar etmek istiyorsanız komisyon oranına dikkat etmeli ürünü listelerken fiyatını bu etkene göre belirlemelisiniz.
 • Mağazanıza insanların ulaşması için GittiGidiyor üzerinde reklam paketleri satın alarak satışlarınızı yükseltebilirsiniz. Pazaryerine ilk girişinizde reklam bütçenizi iyi ayarlamalısınız.
 • Rekabette sorun yaşayabilirsiniz. Herkes mağaza açabildiği için milyonlarca satıcı arasında kaybolabilirsiniz. Mağazalar arasında bir yıldız gibi parlamak için bir üst maddede yer alan reklam paketlerinden satın alabilirsiniz.

GittiGidiyor’da Mağaza Nasıl Açılır?

GittiGidiyor’da mağaza açmanız için bir domaine yani bir web sitesine sahip olmanız gerekmez. Ama mağaza açmak için vergi levhanızın olması gerektiğini unutmamanız gerekir. Yani bir şirkete sahip olmalı vergi mükellefi olmalısınız. Sattığınız her ürün için fatura kesmeli, ürünü vergilendirmelisiniz.

gittigidiyor

GittiGidiyor üzerinde mağaza açarken bazı bilgilere bağlı kalmanız gerekir. Bu bilgileri kullanarak mağazanızı oluşturabilirsiniz. Bu bilgilerin neler olduğuna aşağıda yer veriyorum. Mağaza açarken bunlara dikkat etmenizi öneririm.

 • Mağaza ismi belirlerken Türkçe karakter ve boşluklar kullanabilirsiniz.
 • Özel karakterlere mağaza isminizde yer veremezsiniz.
 • Mağaza isminiz eşsiz olmalı, GittiGidiyor üzerindeki başka bir mağaza ile aynı ada sahip olamazsınız.
 • Mağaza isminizin uzunluğu en fazla 35 karakter olabilir.

Bu kurallar çerçevesinden bir mağaza oluşturabilir, e-ticarete giriş yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak mağaza isminizi “1tekno” olarak seçtiğinizde mağaza URL’nin şu şekilde olacaktır: ‘https://www.gittigidiyor.com/magaza/1-tekno’ .

GittiGidiyor Mağaza Onay İşlemi

Mağaza açmak için başvuru yaptıktan sonra belirli bir süre onay beklemeniz gerekecektir. Mağaza onay yetkilileri mağazanızın kurallara uygunluğunu kontrol ettikten sonra onay verecektir. Mağazanız kullanmanız için aktif edilir.

Mağazanızın onaylanması tek bir adımda tamamlanır. Fakat unutmayınız ki mağazanız GittiGidiyor sitesinde bulunacak ve sitenin kuralları çerçevesinde hizmet verecektir.

Ücretli Mağaza Abonelikleri

GittiGidiyor’da artık herkes ücretsiz mağaza açma hakkına sahiplerdir. Ücretsiz mağaza açan kullanıcıların mağazaları “Standart Mağaza” olarak adlandırılır. Standart Mağaza özellikleri aşağıdaki şekildedir:

 • 10.000 adet ürünü mağazanızda listeleyebilirsiniz.
 • Ürünlerinizi 30, 60, 180 veya 360 gün mağaza sayfanızda listeleme şansınız vardır.
 • Kendi logonuz ve ürünlerinizi barındıran kişisel mağazanız olur.
 • Mağazanızdan ürün satın alan kullanıcılar ile doğrudan iletişim kurabilirsiniz.
 • Kendinize özel panelden satışlarınızı takip edebilirsiniz.

GittiGidiyor Komisyonlar

GittiGidiyor yaptığınız her bir satıştan komisyon ücreti almaktadır. Ürünün bulunduğu kategoriye göre değişen oranlarda komisyonlar alınmaktadır. Buna ek olarak Pazarlama Destek Bedeli adı altında bir bedel alınmaktadır.

Değişik kategorilerde komisyon alınmaktadır. Örnek verecek olursak, “beyaz eşya” kategorisinde alınan komisyon oranı %12 ve pazarlama destek bedeli oranı ise %2,30 şeklindedir. Tüm komisyon bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

GittiGidiyor Reklam Paketleri ve Ücretleri

GittiGidiyor reklam paketleri ürünlerinizin alıcıların gözüne gözükmesi için önemlidir. Bu hizmetin en cazip tarafı ürünlerinizin daha hızlı satılmasını daha hızlı para getirisi sağlamasıdır. Vitrin, kalın yazı, alt başlık ve Facebook reklam paketi arasından bir seçim yapabilirsiniz. Reklam paketleri ve fiyatları aşağıdaki gibidir:

Reklam Paketleri Günlük Fiyat
Vitrin 0.17 TL
Alt Başlık 0.03 TL
Kalın Yazı 0.07 TL
Facebook Reklam Paketi 0.20 TL

 

 • Reklamlar sayesinde ürünlerinizi arama sonuçlarında öne çıkararak daha çok alıcıya ulaşmayı başarabilirsiniz.
 • Reklamlar sayesinde ürünlerinizi daha dikkat çekici hale getirerek benzer ürünlere göre avantaj kazanabilirsiniz.
 • Reklamlar sayesinde görüntüleme sayınızı artırarak markanızı kısa sürede tanıtma fırsatı elde edersiniz.

Umarım yazı bilgilendirici olmuştur. Sitemize üye olup paylaşım yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu