Oyun

Ubisoft, Far Cry 6’nın Hikayesinin Politik Olduğu Kanaatinde

Abone Ol 

Far Cry 6, ertelemelerin ardından sonunda bir çıkış tarihine kavuştu; geçtiğimiz gün paylaşılan oynanış imgesiyle birlikte Ekim ayında geleceğini de öğrendik. Bunun ardından da oyuna dair paylaşımlara hız verildi.

Bu seferki paylaşım oyunun hikayesinin ne ölçüde siyasi olduğuyla ilgili. Oyunun geçeceği ada ülkesi Yara’nın Küba’dan esinlendiğini biliyoruz. Oyunun senaryo yöneticisi Navid Khavari, geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda Küba’nın sırf bir esin kaynağı olmakla kalmadığını, geliştirici grubun araştırmalar yapmak üzere orada bir ay geçirdiklerini aktarmıştı.

Hal bu türlü olunca Küba meselesinin ne formda ele alınacağı da merak ediliyordu. Khavari, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada oyunun politik sorunlar ele almak üzere bir kasveti olmadığını söylemişti. Lakin artık tekrar karar değiştirmişler, oyunun politik olduğunu söylüyorlar.

far cry 6

Far Cry 6 Hakkındaki Açıklama:

Khavari; “Hikayemiz politik, çağdaş bir ihtilale ilişkin bir hikayenin olması gerektiği üzere. Far Cry 6’da, bir ulusun faşizme sürüklenmesi, emperyalizmin bedeli, mecburî çalışma, özgür ve adil seçimlerin gerekliliği, LGBTQ+ hakları üzere pek çok konu yer almakta” diyor. Khavari; sırf Küba’dan esinlenmediklerini, farklı tarihlerde dünyanın farklı bölgelerindeki ihtilal tecrübelerinden de istifade ettiklerini açıklamış; münasebetiyle oyuna sadece Küba hakkında bir oyun üzere yaklaşılmaması gerektiğine işaret ettiğini söylemek mümkün.

Far Cry 6, bu noktadan sonra bir aksilik yaşanmazsa 7 Ekim’de çıkış yapacak. Biz de oyunun ne kadar politik olduğunu, hangi problemleri ne formda ele aldığını sürekli birlikte göreceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu