Web

Website Nasıl Açılır?

Abone Ol 

Website Nasıl Açılır?

Saygıdeğer 1tekno.com okuyucusu, Website nasıl açılır içeriğimiz ile karşınızdayız. Size vermiş olduğumuz bilgiler sayesinde temel bir Website’nin nasıl açıldığını öğreneceksiniz. Belirttiğimiz yöntemleri uygulayarak Websitenizi açabilir yayın hayatınıza başlayabilirsiniz, iyi okumalar.

Website Açmanın Temelleri

Yazımıza ilk olarak bir websitesi oluşturmanın temelleri ile başlamak istedik. İlk olarak bir alan adına (1tekno.com vb.) ve sitenizi barındırmanız gereken hostinge ihtiyacınız olacaktır. Peki nasıl alan adı alabiliriz, nasıl sitemizi barındırmak için hosting alabiliriz, ondan bahsedelim.

[lwptoc width=”full”]

Alan Adı Nasıl Alınır?

Alan adı genellikle domain olarak adlandırılmaktadır. Sitenizin arama motorunda ne olarak aratılması gerektiğine alan adınızı seçerken karar verirsiniz. Örnek verecek olursak 1tekno.com bir alan adıdır. Alan adları çeşitli uzantılara sahip olabilir.

Alan Adı Uzantıları

Alan adınız arama motorlarında aratılırken ön ekten sonra uzantısının seçilmesi gerekir. Domain uzantıları değişiklik gösterebilir. En yaygın olarak

  • .com
  • .net
  • .org
  • .xyz
  • .site

uzantıları kullanılmaktadır.

Alan Adı İsmi

Alan adı isminiz benzersiz olmalıdır. Örneğin 1tekno.com alan adını başka hiç kimse kullanamaz. İstediğiniz alan adının kayıt edilip edilmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Alan Adı Kontrol Etmek

Alan adı kontrolü için isimtescil.net sitesini önermekteyiz. Linke tıkladığınızda açılan sayfada hızlı sorgula bölümüne istediğiniz alan adını yazınız. Alan adınız için uygun bulduğunuz ve sistemin sorgulamasını istediğiniz uzantıyı seçtikten sonra sorgula diyerek alan adı kontrol işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

domain

Alan Adı Kayıt Etmek

Kontrol işlemini gerçekleştirmiş olduğunuz alan adınızı gerekli ödemeleri yaparak adınıza kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Alan adını kayıt ettikten sonra işin en önemli tarafı alan adını bir hostinge bağlamaktır. Kayıt işleminden sonra firma sizden ns bilgileri isteyecektir. Ns bilgileri hosting firmanız tarafından size iletilmektedir.

Hosting Nasıl Alınır?

Hosting kelime anlamı ile bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır. Hosting seçimi websitenizin sağlığı için kritik bir unsurdur.

Hosting Seçimi Neleri Etkiler?

hosting

Hosting seçiminiz sitenizin bir çok yönden etkilenmesini sağlar. Hosting seçerken sitenize girecek tahmini kişi sayısını, kullanacağınız altyapıyı, altyapı içinde kullanacağınız temayı göz önünde bulundurmasınız.

Hosting seçimi;

  • Site Açılış Hızı
  • Seo Skoru
  • Kullanıcıların Sitenizde Kalma Süresi

gibi bir çok unsuru etkilemektedir.

Hosting Nasıl Seçilir?

Hosting hizmeti yukarıda vermiş olduğumuz sitenize girecek tahmini kişi sayısı gibi öncüller göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Başlangıç olarak 0-1000 kişi hit alacak bir websitesi için önermiş olduğumuz hosting paketlerine aşağıdaki resime tıklayarak ulaşabilirsiniz.

website nasıl açılır

Hosting Alan Adı Eşleştirme Nasıl Yapılır?

Alan adınızı kayıt etmiş olduğunuz firmanız size yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ns bilgileri sormaktadır. Aldığınız hosting paketinin ns bilgilerini müşteri paneliniz üzerinden öğrendikten sonra alan adı ile eşleştirme yapılabilmektedir.

Sizin için derlemiş olduğumuz çeşitli bilgiler sayesinde Website Nasıl Açılır? sorusuna yanıt aldığınızı umuyoruz. Gerekli adımları uygulayarak Web dünyasına temel bir giriş yapmış olacaksınız. Gelecek yazılarımızda website açma konusunda daha detaylı bilgiler vereceğiz.

Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı ve hala sitemize üye değilseniz üye olup paylaşım yapmayı unutmayın.

1tekno.com  kizloji.com

Başa dön tuşu