Wordpress

WordPress Site Hızlandırma

Abone Ol 

WordPress Site Hızlandırma

Saygıdeğer 1tekno.com okuyucusu, WordPress site hızlandırma yolları içeriğimiz ile karşınızdayız. Tamamen etkili bu yöntemler sayesinden sitenizin okuyucuya açılış süresinde ciddi bir azalma olacaktır. Belirttiğimiz yöntemleri deneyerek farkı görebilirsiniz, iyi okumalar.

[lwptoc width=”full”]

WordPress Site Hızlandırma Yöntemleri

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

İlk olarak sizlere popüler olan yöntemden bahsetmek istedik. WordPress için özel olarak hazırlanmış cache eklentileri sayesinde sitenizdeki yavaşlama problemleri tamamen ortadan kalkacak. Peki hangi eklentileri kullanmalıyız, ondan da bahsedelim.

W3 Total Cache

wordpress site hızlandırma

WordPress cahce eklentileri arasında en popüleri olan W3 Total Cache, sitenizi en iyi şekilde yapılandırarak performansını arttırmaktadır. Bellek içi aktarım ve temizlenmesini etkili bir şekilde sağlayan W3 Total Cache, kesinlikle denenmesi gereken eklentilerimiz arasında yer alıyor.

Hyper Cache

Bir diğer popüler eklentimiz de Hyper Cache. Daha çok ekonomik host kullananların tercihi olan Hyper Cache, sitenizi hiç olmadığından daha da hızlı hâle getirmektedir. Kendine özgü yapılandırma ayarları sayesinde hızlı bir şekilde olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

WP Super Minify

Son olarak Wp Super Minify hakkında da sizlere bilgi vermek istiyoruz. Site arayüzünde bulunan Javascript ve CSS dosyalarını minimal hâle getirerek sitenin hızlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca önbellek üzerindeki etkili işlemleri sayesinde de olumlu etkiler alabilirsiniz.

Resim

Sitenizde bulunan resimler, sitenizi yavaşlatan etkenler arasında yer almaktadır. Sitenize her içerik girdiğinizde biraz daha yavaşlama olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun önüne de resimlerinizi sıkıştırarak geçebilirsiniz. Peki en hızlı bir şekilde nasıl yapabiliriz, ondan da bahsedelim. Yine popüler bir eklenti olan TinyPNG sayesinde yapabilirsiniz. TinyPNG resimlerinizi en küçük boyuta kadar sıkıştırabilen bir eklentidir. Site dostu olan bu eklentiyi kolayca kullanabilir, resimleri sıkıştırarak sitenizdeki yavaşlama problemini çözebilirsiniz.

Veritabanı

wordpress site hızlandırma

WordPress sitenizdeki her işleminiz veritabanında birikmeye sebep olmaktadır. Bu konuda telefonlarınızı düşünebilirsiniz. Uygulamaları sildikçe arkada kalıntıları kalmaktadır. WordPress sitenizde de aynen bu geçerlidir. Veritabanındaki kalıntıların kaldırılması gerekmektedir. Bunu da popüler eklentiler arasında yer alan LiteSpeed sayesinde yapabilirsiniz. LiteSpeed veritabanınızda hızlı bir şekilde tarama yaparak gereksiz dosyaları tespit etmektedir. Kolay kullanım imkanı sunan LiteSpeed sayesinde veritabanı kalıntılarından kurtulabilirsiniz. Unutmayın, her kalıntı sitenizde yavaşlamaya sebep olmaktadır. Bu nedenle sık sık veritabanında temizlik yapmalısınız.

Gereksiz Eklenti

WordPress sitenizde gereksiz eklenti kullanmamanız gerekmektedir. Öyle ki aynı hizmeti sunan birkaç tane eklentiyi kullanmak oldukça gereksizdir. Sitenize yarardan ziyade zarar sağlamaktadır. Sitenizi yavaşlatan etkenler arasında gereksiz eklenti de yer almaktadır. Bunun için belirli bir hizmeti sağlayan tek eklentiyi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Spam Girişler

Bulunduğunuz sektördeki rakipleriniz tarafından gelen spam girişler, sitenizin bağlı olduğu sunucuda yavaşlamalara sebep olmaktadır. Bu nedenle sitenizi spam giriş ve yorumlara karşı korumalısınız. Bunun için de bir önlemimiz elbette mevcut. Akismet Anti Spam eklentisini sitenizde kurarak spam saldırılara karşı önleminizi alabilirsiniz. Her ne kadar sitenizi hızlandıran bir yöntem olmasa da sitenizi yavaşlatmaya karşı önlem almış olursunuz.

Sizler için derlediğimiz 5 yöntem sayesinde sitenizi yavaşlamasını engelleyebilirsiniz. Gerekli eklentilerin kurulumu sayesinde siteniz kolayca hızlanacaktır. Yazımızda bulunan öneri eklentileri deneyebilirsiniz. Eklentiler üzerindeki deneyimlerinizi alttaki yorum kısmından bize ve okuyucularımıza iletebilirsiniz. Bir başka yazımızda görüşmek üzere..

Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı ve hala sitemize üye değilseniz üye olup paylaşım yapmayı unutmayın.

1tekno.com  kizloji.com

Başa dön tuşu